انتخاب

تاثیر یک انتخاب درست در زندگی ما چقدر است همه ما با این واژه آشنا هستیم؛ چرا که ممکن است در طول روز ، صدها بار بخواهیم که از بین دو یا چند چیز یکی را انتخاب کنیم . بعضی انتخاب ها خیلی ساده اند وبعضی دیگر بسیار مهم وسرنوشت ساز. انتخاب ساده مثل چی؟ فرض کنید می خواهید یک لباس بخرید، بین قرمز یا آبی بودنش می خواهید یکی را انتخاب کنید. انتخاب یک رنگ هیچ تاثیری در روند زندگی و سرنوشت شما ندارد ولی بعضی انتخابها ممکن است آینده ی زندگی شمارا تحت تاثیر قرار بدهد؛مثل انتخاب همسر، دیگر اینجا به راحتی انتخاب یک لباس عمل نمی کنید، سوالات مختلفی به ذهنتان خطور می کند ، از همه در موردش تحقیق می کنید تا قلبتان اطمینان پیدا کند که این فرد همان کسی است که آینده تان با او تضمین می شود، آخر سر هم که می خواهید انتخاب کنید با خدای خود می گویید: خدایا نکند این فرد همانی نباشد که به درد من بخوردو...

این ها همه نشانه ی این است که شما در معرض یک انتخاب مهم قرار دارید، ولی بعضی مواقع میشود که از این هم باید بالاتر بروید ؛ انسان به یک شاهراه می رسد که دو انتخاب بیشتر ندارد ، یک راه را اگر انتخاب کند به پول ومقام وثروت ومکنت دنیایی می رسد- که همه به دنبالش هستیم- ویک راه دیگر را اگر انتخاب کند شاید از او بخواهند که هرچه داردوندارد وحتی جانش را هم بدهد تا بتواند از شخصیت، منّیت، اعتقاد وایمانش دفاع کند. اینجا دیگر انتخاب کردن مثل قبل ساده نیست ...........

........... ما در طول تاریخ افراد زیادی داشتیم که به همچنین مرحله ای رسیدند ومجبور شدند انتخاب کنند . یکی از این افراد که حداقل همه با نام او آشنا هستیم ودر این ایام _عزاداری سید الشهدا_ زیاد اسمش را می شنویم ، حُر بن یزید ریاحی است. کسی که در چند روز آخر زندگیش دو انتخاب مهم انجام داد. حر کسی است که وقتی امام حسین(ع) خواستند از سمت مدینه به سمت کوفه حرکت کنند، سر راه حضرت قرار می گیرد و مانع حضرت می گردد واجازه نمی دهد که امام ادامه مسیر بدهند (انتخاب اول) و اما انتخاب دومش را میکند. صبح خیلی آرام بدون اینکه کسی متوجه بشود، پنهانی چون فرمانده آن سپاه بود سوار اسب میشود وهمراه دو غلامش به سمت خیمه های امام حسین (ع) میرود.

"برادرم عباس به استقبال حر بروید" حر به خیمه ها نزدیک میشود ، نادم وپشیمان است، نزدیک که میشود دهانه ی اسب را میکشد ، از اسب پیاده میشود، همانطور که سرش پایین است از خجالت چکمه هایش را از پا در می آورد وبه گردنش می اندازد، با زانو به خاک می افتد، همین طور که به خاک افتاده به سمت خیمه های امام حسین (ع) میرود وگریه می کند ومی گوید: آقا برای منِ حر، توبه ومرحمتی وجود دارد؟ آقا دلی که شکستم را دوباره می توانم بدست بیاورم؟ امام حسین-این دریای رحمت الهی- به سراغ او میروند ، دست نوازش به سرش می کشند ، در آغوش می گیرند او را  و به سمت خیمه ها او را می برند . به خیمه ها که می رسند حر می گوید: آقا من نمی توانم به چشمان خانواده شما نگاه کنم، من کسی بودم که بدن آنها را لرزاندم ، من دختر سه ساله ی شمارا ترساندم .یا حسین اجازه بدهید بروم وبجنگم. اجازه بدهید همانطور که من اولین کسی بودم که راه را بر شما بستم اولین کسی هم باشم که خود را در راه تو قربانی می کنم. امام می فرمایند: نه تو مهمان ما هستی. حر می گوید : آقا اجازه بدهید من خود را آرام کنم، شاید من اینگونه آرام شوم. خلاصه حر اصرار زیادی بر جنگیدن میکند  و بالاخره امام اذن میدان به او میدهد واو به میدان میرود وجوانمردانه ومردانه می جنگد تا بالاخره اطرافش را محاصره می کنند، مجروحش می کنند. فرق سرش شکافته وخون تمام صورتش را گرفته از اسب به زمین میافتد همینطور که به زمین می افتد ، امام حسین(ع) به سمت او میرود وسرش را به زانوی خود می گیرند. حر چشمانش را باز می کند و میگوید : آقا توانستم دل شما را بدست بیاورم؟ توانستم آن دلی را که شکسته بودم را دوباره بدست بیاورم؟ توانستم برگردم؟ امام حسین می فرمایند: حر تو آزاد وآزاده ای، همانطور که مادرت اسم تورا آزاد  گذاشت. واین شد نتیجه ی انتخاب نهایی حر=رضایت خدا ورضایت امام زمانش . واین شد که ما بعد از ۱۴۰۰ سال نشسته ایم وداریم یاد اورا گرامی میداریم.

بحث را همین جا نگه میداریم . خیلی از ما ممکن است بگوییم این ها همه قصه است ، اینها برای ۴۰۰-۱۳۰۰ سال پیش است. برای منی که در این دوران زندگی می کنم چه فایده ای دارد؟ یعنی واقعا شما فکر می کنید آن اتفاق ها هیچ چیزی برای ما نداشت؟! هیچ ثمره ای برای ما نداشت؟! سروران من! یک چیز! من اینجا این مطلب را نوشتم فقط برای یک چیزو بیایید امشب ما هم مرد ومردانه حر زمان خود باشیم ، حرِ امام زمان خود باشیم . حر با امام زمان خودش صادقانه وعاشقانه صحبت کرد. مگر ما بی کس هستیم ؟ مگر ما کسی را نداریم که به درِ خانه اش برویم ؟ برویم درِ خانه ی امام زمانمان وبا او صحبت کنیم . ماهم اشتباه کردیم ماهم به امام زمانمان پشت کردیم ماهم کاری کردیم که دل آن حضرت را به درد آورده ایم ، برویم درِ خانه ی امام زمانمان. میدانید امام زمان ما چه کسی است؟  امام رضا(ع)_افتخار ما ایرانی ها_ در بیان مقام امام میفرمایند: امام مثل پدر مهربان، مثل مادر دلسوز، مثل برادر تنی همیشه کنار ماست وهوای ما را دارد.اشتباه نکنیم این امام زمان در چاه سامرا نیست این امام زمان در مثلث برمودا نیست . امام زمان من وشما زنده است، حی وحاضر، غیبتش به معنای نشناختن من وشماست .ممکن است بارها اورا دیده باشیم ولی او را نشناخته باشیم . امام زمان ما روی فرش های ما قدم می گذارد، در مراسم ما شرکت می کند در بازار ما رفت وآمد می کنند. می دانید امام زمان ما چه کسی است ؟ اگر یکی از ما که دوست داران آن حضرت هستیم، یک درد کوچک در سینه اش داشته باشد امام زمان ما هم از این درد ما درد می کشند ، از این درد ما بیمار میشوند. امام زمان پدر مهربان است. کدام پدری رو از فرزندش برمیگرداند؟ منِ فرزندِ ناخلف هستم که از او روی برمی گردانم ولی این را مطمئن هستم که هروقت برگردم، آغوش باز پدرم منتظر من است.

بلد نیستیم با امام زمانمان صحبت کنیم؟ صبح که از خواب بلند می شویم به پدرمان سلام نمی کنیم؟ برای آن کسی که دوستش داریم صدقه نمی دهیم ؟ با آن کسی که خیلی صمیمی هستیم درد دل نمی کنیم؟ صحبت کردن یعنی چه؟ یعنی همین کاری که ما الان داریم می کنیم امام ما خیلی بزرگه خیلی عظیمه ، درجه اش خیلی بالاست ولی خیلی به ما نزدیک است پدر مهربان ومادر دلسوز است که اگر یک قدم به سمت او برویم صد قدم به سمت ما می آیند . دوستان من تا نرویم به سمت او وصحبت نکنیم نمی توانیم لذت در کنار امام زمان بودن را احساس کنیم. برویم به سمت او، یک قدم برویم تا صد قدم طرف ما بیایند. الان چه ایامی است؟ ایام عزاداری امام حسین . امام زمان فرمودند: در این ایام هرکس برای جدّم حسین سوگواری کند وبعد از آن برای تعجیل در فرج من دعا کند، خودِ من شخصاً در امر او دعا می کنم.

چه ثروتی بالاتر از اینکه ما دعای امام زمانمان را پشت سر خود داشته باشیم ؟ کسی که از بالاترین درجه در نزد خدا برخوردار است چه سعادتی بالاتر از این ؟ بیایید امشب شاید برای اولین بار آن چیزی را که می خواهیم از ته دل فریاد بزنیم، سلامتی وظهور آقا را بخواهیم . تا به کی برویم درِ خانه ی این وآن را بزنیم؟ ما که بی صاحب نیستیم ، بیایید امشب که ایام سوگواری آقا امام حسین(ع) است برای تعجیل در ظهور آقا امام زمان دعا کنیم. رو به قبله بایستیم ودعای فرج را زمزمه کنیم.     

 

  
نویسنده : حامد ; ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱۱/٧
تگ ها :